שיטת התערוכות של WCF

הקדמה

שיטת התחרות בתערוכות תחת חסות המועדון העולמי WCF שונה מאד משיטת התערוכות של מועדונים בעלי מקורות אמריקאים כגון TICA ו CFA. אם הצגתם את חתולכם בעבר בתערוכת TICA למשל, סביר להניח שתערוכה תחת חסות WCF תבלבל אתכם מעט.

אמנם בהתחלה התהליכים הם דומים, הושבת החתולים בכלובי התערוכה ובדיקה וטרינרית ראשונית נערכות כמובן גם בתערוכות WCF, ותקבלו גם קטלוג תערוכה מודפס כמו בתערוכות בחסות TICA או CFA. אך שיטת התחרות ואופן שיפוט החתולים שונה בתכלית השינוי.

חשוב להזכיר שלמרות ש WCF הוא כמובן מועדון עולמי, ויש תחתיו מועדונים מקומיים גם בדרום אמריקה וארה"ב, שורשיו של המועדון העולמי הזה הם באירופה, ולכן יסוד שיטת השיפוט בו היא השיטה האירופאית המסורתית.

מאידך, WCF הוא אחד המועדונים הדינמיים יותר בקרב הארגונים העולמיים לחתולים גזעיים, ומתוך תגובה לרצון המציגים ולשיטות האמריקאיות יצר מועדון WCF שיטת תערוכות חדשה שהיא בעצם שיטה משולבת. המשלבת בין סגנון השיפוט האירופאי המסורתי לשיטת הזירות (RINGS) המוכרת מאד מתערוכות TICA ו CFA.

ההכלאה בין שיטת הזירות לשיטה האירופאית המסורתית יוצרת חווית תחרות מעניינית ומהנה למציגים, ומגדילה את ההזדמנות לזכות בפרסים. לא פלא אם כן ששיטת תערוכות זו פופולרית מאד. במדינת ישראל פעילים כיום ארבעה מועדונים שונים הפועלית בחסות הארגון העולמי WCF ומארגנים תערוכות רבות בשיטה זו.  לפיכך אם יש בכוונתכם להציג את חתולכם בתערוכות אלו, מומלץ שתכירו את השיטה הזו ואיך להתנהל בתערוכה כזו על בוריה.

השיטה האירופאית המסורתית (THE TRADITIONAL SYSTEM)

השיטה האירופאית המסורתית של WCF (והדומה גם לשיטה המתקיימת במועדונים אירופאים עצמאיים וב Fife) מחלקת את השיפוט של החתולים בתערוכה בין השופטים שהוזמנו לשפוט, בהתאם להכשרתם של השופטים. חלק מן השופטים ב WCF מוסמכים לשפוט את כל הגזעים, בעוד אחרים מוסמכים לשפוט רק קבוצת גזעים מסוימת, או מספר קבוצות גזעים.

הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא כמובן לאיזו קבוצת גזעים החתול שלכם משתייך, ומי מבין השופטים המוזמנים לתערוכה מוסמך לשפוט את הגזע של חתולכם.

הגזעים ב WCF מתחלקים ל 4 קבוצות:

 • ארוכי פרווה
 • בינוני פרווה
 • קצרי פרווה
 • סיאמיים וגזעים אוריינטליים

גם חלוקת החתולים לגילאים ב WCF שונה מהשיטות האמריקאיות. ב WCF ישנן מספר קבוצות גיל וקטגוריה נפרדת למעוקרים, לשגרים ולחתולי בית. להלן חלוקת החתולים לקבוצות ב WCF:

 • תינוקות (BABY) – גורים מתחת לגיל 3 חודשים (אנחנו באופן אישי מתנגדים עקרונית להצגת גורים בקטגוריה זו שכן הם צעירים מדי – אך היא קיימת)
 • גורים (KITTEN) – חתולים בגיל שבין 3-6 חודשים – אינם מתחרים לתואר
 • צעירים (JUNIOR) – חתולים בגיל שבין 6-10 חודשים – אינם מתחרים לתואר
 • שגרים (LITTER) – קטגוריה בה נשפט שגר שלם של גורים (באחת מקטגוריות גילאי הגורים) השגר חייב להכיל לפחות 3 גורים.
 • בוגרים (ADULT) – חתולים בגיל 10 חודשים ומעלה – מתחרים לתואר
 • ותיקים (VETERAN) – חתולים מגיל 7 שנים ומעלה – מתחרים לתואר
 • מעוקרים (NEUTER) – חתולים וחתולות מעוקרים בגיל 10 חודשים ומעלה – מתחרים לתואר
 • חתולי בית (HOUSE HOLD PET) – קטגוריה לחתולי בית לא גזעיים מעוקרים – אינם מתחרים לתואר

הנהלת התערוכה מחלקת את החתולים שנרשמו לתערוכה בין השופטים השונים – בהתאם להסמכות השיפוט של השופטים. מכך שבשיטת השיפוט המסורתית של WCF חתול למעשה עובר שיפוט יסודי פעם אחת בלבד! אצל שופט אחד בלבד! שלא כמו בשיטת TICA או CFA שבה כל השופטים מנהלים תחרויות עצמאיות וכולם שופטים באותו היום את כל החתולים. דבר זה אמנם מקל על השופטים ומאפשר להם לשפוט את החתולים שהוקצו להם באופן יותר יסודי ומעמיק, אך מאידך הדבר מאט מאד את אפשרות החתול להתקדם לתארים.

על מנת להקל על מקומות כמו ישראל בהם תערוכות נערכות במהלך יום אחד בלבד בדרך כלל ולא יומיים ברציפות כמו במדינות אחרות, ישנה למועדונים המקומיים אפשרות לבקש אישור מיוחד מהנהלת WCF לקיים תערוכה עם שני שיפוטים לחתול. במידה והתערוכה מקבלת אישור שכזה יש למציגים אפשרות להירשם לשיפוט אצל שני שופטים ולקבל שני ציונים לקראת התואר! חשוב מאד לדעת לפני שאתם נרשמים עם חתולכם לתערוכה אם התערוכה קיבלה את האישור המיוחד הנדרש לשני ציונים – ובמידה וכן, אנא הקפידו לציין בטופס הרישום של חתולכם לתערוכה שהנם מעוניינים בשיפוט כפול במידה וחתולכם כבר הגיע לקבוצות הבוגרים והוא מתקדם לקראת התארים שלו.

התנהלות השיפוט המסורתי

בתערוכות WCF, השיפוט המסורתי אינו נערך בזירות. השופטים ישובים לשולחנות, ולצידם ישנו דייל (STEWARD) הדואג לניקוי השולחן בין חתול לחתול ולארגון החפצים הדרושים לשופט, ולעתים מתורגמן העוזר לשופט בכתיבת דוחות השיפוט בשפה המקומית ובתקשורת עם המציגים.

שיטת השיפוט המסורתי של WCF היא שיטת שיפוט פתוחה ומתועדת. בעלי החתול (בלבד – לא הקהל) והמגדל שלו רשאים לגשת לשולחן השיפוט עם החתול. השופט מעלה על הכתב את השיפוט שלו לדו"ח מיוחד שבו הוא מפרט כל תכונה בחתול ואת התאמתה או אי התאמתה לתקני הגזע הנדרשים. את הדו"ח הזה שבסופו גם נרשם הציון שהחתול קיבל תקבלו עם סיום התערוכה למשמרת בסיום התערוכה כולה.

השופט לרוב מסביר תוך כדי השיפוט וכתיבת הדו"ח את השיפוט שלו וניתן לשאול בנימוס שאלות קצרות וממוקדות במידה והנכם דוברי אנגלית או את שפת השופט. מאידך, אל תאריכו בשאלות ואל תתווכחו עם השופט, שכן דבר זה אינו מנומס ולכל שופט יש חתולים רבים לשפוט כך שאין ליצור עיכוב. כמו כן זכרו שהשופטים הנם בעצמם מגדלים מנוסים מאד ומכובדים מאד בעולם החתולים הגזעיים כך שבתערוכה דעתם היא המכרעת ואין טעם לדיונים מיותרים.

בשלב זה של השיפוט השופט מבצע שני תהליכים. האחד הוא מתן ציון כללי לאיכות החתול ביחס לתקנים, והשני השוואתו לחתולים השייכים לאותו הגזע, אותו הצבע ואותו המין. חתולים מאותו הצבע, אותו הגזע ואותו המין מתחרים ביניהם על ה'קרדיט לתואר' או מה שמכונה לעיתים ה'סרטיפיקט' לקראת התואר.

להלן הציונים שחתולכם יכול לקבל מהשופט מהגבוה לנמוך:

 • Excellent – מצויין – חתול התואם את התקן של הגזע שלו בקרבה מצויינת
 • Very Good –  טוב מאד  - חתול התואם את התקן של הגזע שלו בקרבה טובה
 • Good – טוב – חתול התואם את התקן של הגזע שלו בקרבה בינונית
 • No Awards – ללא ציון – זהו למעשה ציון לחתול המכיל פסילה על פי תקני הגזע שלו ולכן אינו רשאי לקבל ציון.

במקרים רבים ישנם בתערוכה מספר חתולים מאותו צבע, מין וגזע וכולם באיכות מצוינת וזוכים בציון Excellent. במקרים אלה השופט מדרג את החתולים לפי איכותם ונותן את הציונים  Excelent 1, Excellent 2 ו Excellent 3 – כאשר 1 הוא כמובן החתול הטוב ביותר בקבוצה.

רק חתול הזוכה בציון Excelent זכאי לקרדיט לקראת התואר הבא שלו – בהתאם לתואר לקראתו הוא מתחרה.

להלן הקרדיטים לתואר שהחתול יכול לקבל בקטגורית בוגרים לא מעוקרים:

 • CAC – קרדיט לקראת התואר צ'מפיון (אלוף)
 • CACIB – קרדיט לקראת התואר אינטרנשיונל צ'מפיון (אלוף בינלאומי)
 • CAGCIB – קרדיט לקראת התואר גראנד אינטרנשיונל צ'מפיון (רב-אלוף בינלאומי)
 • CACE – קרדיט לקראת התואר יורפיאן צ'מפיון (אלוף אירופה)
 • GCACE – קרדיט לקראת התואר גראנד יורופיאן צ'מפיון (רב-אלוף אירופה)
 • CACM – קרדיט לקראת התואר וורלד צ'מפיון (אלוף עולם והתואר הגבוה ביותר בארגון WCF)

להלן הקרדיטים לתואר שהחתול יכול לקבל בקטגורית בוגרים מעוקרים:

 • CAP – קרדיט לקראת התואר פרמייר (אלוף מעוקר)
 • CAPIB – קרדיט לקראת התואר אינטרנשיונל פרמייר (אלוף בינלאומי מעוקר)
 • CAGPIB – קרדיט לקראת התואר גראנד אינטרנשיונל פרמייר (רב-אלוף בינלאומי מעוקר)
 • CAPE – קרדיט לקראת התואר יורפיאן פרמייר (אלוף אירופה מעוקר)
 • GCAPE – קרדיט לקראת התואר גראנד יורופיאן פרמייר (רב-אלוף אירופה מעוקר)
 • CAPM – קרדיט לקראת התואר וורלד פרמייר (אלוף עולם מעוקר והתואר הגבוה ביותר בארגון WCF למעוקרים)

חשוב לציין שהעובדה שחתול כלשהו זוכה בציון Excelent 1 אינה מחייבת את השופט בשום אופן להעניק את הקרדיט לתואר. הדרישות עבור הקרדיט לתואר מחמירות יותר מהדרישות לציון הבסיסי והן הולכות ומחמירות ככל שהקרדיט הנדרש לתואר הבא הוא יותר מתקדם.

הגמר בשיטה המסורתית

אחרי שהשופטים מסיימים לשפוט איש איש את מכסת החתולים שהוקצו לו, הדוחות נכתבו והציונים ניתנו, נערכים השופטים לגמר התערוכה הגדול. בזמן זה ישנה לרוב הפסקה קצרה שכן השיפוט הסופי נערך למול פאנל השופטים המלא.

בזמן זה לרוב מסתובבים הדיילים בין מציגי התערוכה ומחלקים פתקיות 'מועמד לגמר' (NOMINATION) לבעלי החתולים שישפטו לגמר הגדול. המועמדים לגמר הם מן הסתם החתולים בעלי הציונים הגבוהים ביותר. סבירות נמוכה שחתול שקיבל ציון הנמוך מ Excelent 1 יהיה מועמד לגמר. אם קיבלתם פתק כזה מזל טוב! המועמדות לגמר בפני עצמה היא זכייה נאה המעידה על רמה גבוהה של חתולכם. השופטים לרוב מעלים כמועמדים לגמר זכר ונקבה מכל קבוצת גיל וקבוצת גזע שהם שפטו.

כלומר כל שופט מעלה כמועמד את הזכר הבוגר ארוך הפרווה הטוב ביותר בעיניו, את הנקבה ארוכת הפרווה הטובה ביותר בעיניו, את הגור הזכר ארוך הפרווה הטוב ביותר בעיניו וכיוצא בזאת לכל הקבוצות ולכל הגילאים. כל קבוצת גיל וקבוצת גזעים יכולה לכלול מספר חתולים לא מועט שאותו חתול למעשה ניצח בכדי לעלות כמועמד לגמר – ולכן כפי שנאמר זוהי זכייה יפה לכשעצמה, והיא גם תופיע בדוח השיפוט אותו תאספו מן המזכירות בסיום התערוכה.

כפי שנאמר, הגמר עצמו נערך למול פאנל השופטים כולו. כל שופט מקבל לוח מחיק עליו הוא יכול לרשום את מספר החתול הזוכה לדעתו באותה קטגוריה וההכרעה מתקבלת על ידי הכרעה דמוקרטית של רוב פשוט. היות שהשופטים לא שפטו את כל החתולים המועמדים לגמר בקבוצת גיל או גזעים כלשהי (שכן השיפוט חולק ראשונית ביניהם) המועמדים לגמר נקראים לגמר לפי הקבוצות והבעלים נדרשים להעביר את כל החתולים שוב בין השופטים השונים ל'שיפוט מהיר' לפני ההכרעה.

לבסוף רושם כל אחד מן השופטים על הלוח שלו את מספר החתול הטוב ביותר בקבוצת הגיל, המין, וקבוצת הגזעים, והחתול שזוכה ברוב קולות הוא הזוכה.

לאחר שנבחר זוכה בשני המינים בכל קבוצת גזעים (ארוכי פרווה למשל) באותה קבוצת גיל (נניח לדוגמה גורים) השופטים נדרשים להכריע מיהו זוכה הקבוצה בין הזכר והנקבה. גם הכרעה זו מתקבלת בהצבעה דמוקרטית, והחתול הנבחר מוכרז כזוכה הקבוצה (BEST IN GROUP) והחתול מהמין הנגדי שלא זכה מוכרז כ (BEST OPPOSITE SEX) – כלומר מנצח המין הנגדי. ניצחונות וזכיות אלה הן חשובות ומכובדות מאד, שכן גם מנצח הקבוצה וגם מנצח המין הנגדי בתוך קטגורית הגיל ניצחו למעשה חתולים רבים מגזעים וצבעים רבים.

זוכי הקבוצות השונות מתמודדים לאחר מכן ביניהם על פרס החתול הטוב ביותר בקבוצת הגיל (BEST OF BEST) – היות שישנן ב WCF ארבע קבוצות גזעים, החתולים השונים מדורגים על ידי השופטים בסדר הפוך מ 4 ל-1 כאשר החתול המדורג ראשון הוא המוכרז BEST OF BEST לקבוצת הגיל.

הפרסים הסופיים בתערוכה הם:

 • מנצח גורים – BEST OF BEST KITTEN
 • מנצח צעירים – BEST OF BEST JUNIOR
 • מנצח בוגרים מעוקרים – BEST OF BEST NEUTER
 • מנצח בוגרים לא מעוקרים – BEST OF BEST ADULT
 • מנצח ותיקים – BEST VETERAN
 • מנצח חתולי הבית הלא גזעיים – BEST HOUSEHOLD PET
 • השגר הטוב ביותר – BEST LITTER

ברוב במקרים החתול הזוכה מכל קבוצות הגזעים בקטגורית הבוגרים הלא מעוקרים מוכרז אוטומטית כזוכה התערוכה – שכן קטגוריה זו היא לרוב הקשה ביותר מבחינה תחרותית והחתולים בה הם במצב ההתפתחות המוגמר שלהם.

ישנם מועדונים הנוהגים לבקש מהשופטים להכריע בין זוכי הקטגוריות השונות ולהכתירו בתור כוכב התערוכה  (BEST SUPREME) – דבר זה מאפשר לשופטים להכתיר דווקא גור, צעיר או מעוקר בתור מנצח התערוכה כולה, ולאו דווקא את הבוגר. הזכייה בתור מנצח התערוכה כולה היא חשובה ויוקרתית מאד – ולא משנה באיזו קבוצת גיל נמצא החתול הזוכה.

 מצבים של תיקו בהכרעת השופטים

היות שההכרעה בגמר המרכזי נקבעת על ידי הצבעת רוב של השופטים, במצבים בהם ישנו מספר זוגי של שופטים בתחרות בהחלט תיתכן הצבעת תיקו על מנצח של קבוצה כזו או אחרת, או אפילו על הכרעת זוכה קטגורית הגיל או התערוכה כולה.

בארגון העולמי WCF מוכרעות הצבעות תיקו על ידי 'הגרלת ילד'. מנהל התערוכה רושם על פתקים את מספרי שני החתולים המועמדים בהכרעת התיקו, מקבל את הפתקים היטב ומניח אותם בתוך כוס או גביע ומערבב. ילד קטן מהקהל (כדי להבטיח ניטרליות) מתבקש להוציא את אחד מהפתקים, והחתול שמספרו מופיע על הפתק הנבחר מוכרז כזוכה הקבוצה שבגינה הייתה הצבעת התיקו.

הצבעות התיקו והכרעתן מזכירים לכולנו שהתחרות בתערוכה היא רק ספורט, ושהזכייה והניצחון תלויים לעתים גם במזל – שכן לא ניתן באמת לומר מיהו החתול הטוב יותר מבין שני חתולים שהגיעו למצב של תיקו אצל השופטים.

שיטת זירות WCF המקבילה לשיטה המסורתית (WCF RINGS)

כפי שכבר צוין בפתיחת המאמר, בשנים האחרונות הגיב המועדון העולמי WCF לפופולריות הגוברת של שיטת הזירות האמריקאית והוסיף לשיטת התערוכה המסורתית, שיטת זירות מקבילה.

השיפוט בזירות אינו חובה, והוא אינו חלק אוטומטי מההרשמה לתערוכה, ולכן במידה והנכם מעוניינים להשתתף בתחרות נפרדת זו עליכם לציין זאת בטופס הרישום לתערוכה, או להודיע על כך למזכירות התערוכה במהלך התערוכה עצמה. שימו לב שההשתתפות בזירות כרוכה בתשלום מסוים נוסף.

השיפוט בזירות נעשית לרוב או במהלך השיפוט המסורתי או בסופו. במקרה שהנהלת התערוכה מחליטה לקיים את הזירות במהלך השיפוט המסורתי, תודיע הנהלת התערוכה על הפסקות מתודיות מהשיפוט  (לרוב לפני ואחרי הפסקת הצהריים) ובזמנים אלה מתנהלות הזירות, כאשר כל זירה מתנהלת על ידי שופט אחד שנבחר על ידי הנהלת התערוכה.

במקרים אחרים יתנהלו הזירות מיד עם סיום השיפוט המסורתי – רגע לפני הערכות השופטים לגמר המרכזי של השיפוט המסורתי.

הזירות שיכולות להתקיים בתערוכה בחסות WCF הן כדלקמן:

 • זירת בוגרים – חתולים מגיל 10 חודשים ומעלה (WCF ADULT RING)
 • זירת גורים וצעירים – חתולים מגיל 3-10 חודשים ( WCF JUNIOR RING)
 • זירת מעוקרים – חתולים מעוקרים מגיל 10 חודשים ומעלה ( WCF ALTER RING)
 • זירת מאסטר – זירה עבור מקומות ראשונים ושניים בזירות קודמות בלבד ( MASTER RING)
 • זירת גזע בודד – זירה עבור כל החתולים מאותו גזע בכל הגילאים (MONO RING)

הנהלת התערוכה אינה מחויבת לקיים את הזירות כולן בתערוכה, או לקיים זירות כלל. בנוסף קיומה של זירת מאסטר כרוך בהרשאה מיוחדת מ WCF ולרוב נערכת רק בתערוכות המוכרזות כ'תערוכה עולמית'

אך ברוב המקרים יתקיימו בתערוכה לפחות זירת בוגרים וזירת צעירים וגורים ומדי פעם גם זירות גזע בודד עבור גזעים שכמות החתולים בתערוכה מהם גבוהה במיוחד.

התנהלות הזירות

הזירות ב WCF מתנהלות באופן דומה מאד לזירות ב ארגונים האמריקאים (TICA ו CFA).

מוגדר אזור לזירה עם עמדה לשופט וכ 10 כלובים מאחוריה, וכל החתולים שנרשמו לזירה נקראים להגיע אליה. השופט עובר בזריזות על כל החתולים שנרשמו לזירה מכל הגזעים ולבסוף מדרג את עשרת הגדולים שלו מ 10 ועד המקום הראשון והזוכה. בזירות WCF אין סרטים המציינים את ציוני החתול כמו ב TICA או CFA והשופטים מיד ניגשים לדירוג הסופי של החתולים ומניחים על כלובו של כל חתול זוכה רוזטה יפה עם ציון הזכייה שלו.

בשיטת הזירות של WCF החתולים אינם זוכים בניקוד על זכייתם, אך המקום הראשון והשני הזוכים בזירת WCF בוגרים, צעירים וגורים, או מעוקרים, יהיו רשאים להתחרות בעתיד (או באותה תערוכה עצמה) בזירת המאסטר (MASTER RING). שימו לב, הזוכים בזירת גזע בודד אינם זכאים להשתתפות בזירת המאסטר.

זירת המאסטר היא זירה מיוחדת שבה רשאים להשתתף כפי שנאמר רק מנצחי זירות וסגניהם. חתולים הזוכים במקום הראשון והשני בזירת המאסטר יזכו בתואר MASTER הנוסף לשמם באילן היוחסין.

התואר מאסטר הוא תואר ייחודי ויוקרתי. הוא התואר היחיד שניתן להשיג על ידי תחרות בזירות WCF, וכמו כן הוא התואר היחיד שיכול להשיג חתול בעודו גור או צעיר. בשיטה המסורתית גורים וצעירים אינם מתחרים לקראת תואר.

סיכום

אנו מקווים שהמאמר יעזור לכם להתמצא טוב יותר בתערוכות תחת המועדון העולמי WCF, בין אם תבחרו להציג בו בפעם הראשונה ובין אם אתם מציגים ותיקים. במאמר נפרד נתאר את הדרישות להגעה לתארים ב WCF.

שיטת התערוכות של WCF היא שיטה מעניינת המשלבת בין זרמים שונים בעולם תערוכות החתולים, והמועדון העולמי WCF מקבל גזעים רבים לתצוגה ותחרות שמועדונים אחרים אינם מקבלים.

בהצלחה! ונתראה בתערוכות!