שיטת התערוכות של CFA

הקדמה

CFA הוא אחד המועדונים הוותיקים והמכובדים בעולם החתולים הגזעיים (מועדון בעל היסטוריה ארוכה משל TICA) ולמרות שכיום הוא מועדון עולמי ותערוכות מטעמו נערכות בכל רחבי העולם, כמו TICA שורשיו של המועדון הם אמריקאים והשיטה הבסיסית בו היא שיטת הזירות האמריקאית.

ישנו דמיון רב בין שיטת התערוכות של CFA ושל TICA שכן בשתיהן מתקיימות זירות שכל שופט מקיים בהן תחרות עצמאית משלו. הסיבה לכך נובעת מן העובדה שהמועדון העולמי TICA הוא בעצם תולדת רצונם של מגדלים שהציגו במשך שנים ארוכות ב CFA להכיר בגזעים באופן ליברלי יותר ולבצע תערוכות במתכונת מעט שונה, אך לא בהרבה.

ניתן לראות במועדונים אלה סוג של מועדונים אחים כאשר CFA הוא האח המבוגר והיותר שמרני בעוד TICA הוא האח הצעיר הנועז והחדשני יותר.

שיטת הזירות (RINGS)

גם ב CFA נערכת התערוכה בשיטת זירות (RINGS) בהם כל שופט מקיים תחרות עצמאית ובלתי תלויה בשופטים האחרים. השופט עומד מאחורי עמדה מיוחדת עם שמו עליה ומאחוריו כ 10 כלובים המיועדים לחתולים המגיעים לשיפוט. יחד עם השופט נמצאים בזירה פקיד מנהל זירה (CLERK) ודייל (STEWARD) כאשר הפקיד מנהל הזירה עוזר לשופט ברישום ותיעוד הדירוגים והזכיות השונות בעוד הדייל אחראי על נקיון הכלובים והכנסת החתולים אליהם באופן מסודר.

סוגי הזירות האפשרויות ב CFA הוא מעט שונה מ TICA. להלן סוגי הזירות האפשריים:

 • זירת כל הגזעים (ALL BREED)
 • זירת קבוצת ארוכי פרווה (LONGHAIR RING)
 • זירת קבוצת קצרי פרווה (SHORTHAIR RING)
 • זירת התמחות בגזע (SPECIALTY RING)

כפי שניתן להבחין מבנה הזירות דומה למבנה הזירות ב TICA – למעט נושא הקונגרס שאינו קיים ב CFA ומפנה את מקומו לזירות התמחות בגזע אחד בלבד.

ניתן לראות כי גם ב CFA חלוקת הגזעים היא לשתי קבוצות, ארוכי פרווה וקצרי פרווה, ולא חלוקה ל-4 קבוצות כמו במועדונים אירופאים.

גם ב CFA השיפוט בזירות מתחלק למספר תחרויות נפרדות כדלקמן:

 • גורים (KITTENS) – גורים בגילאים שבין 4-8 חודשים – תחרות שאינה לקראת תואר (למעט מנצח חטיבה/מדינה DW, מנצח איזורי RW או מנצח לאומי NW)
 • בוגרים לא מעוקרים (CHAMPIONSHIP) – בוגרים לא מעוקרים מגיל 8 חודשים ומעלה – תחרות לקראת תואר
 • בוגרים מעוקרים (PRIMIERSHIP) – בוגרים מעוקרים מגיל 8 חודשים ומעלה – תחרות לקראת תואר
 • חתולי בית (HOUSEHOLD PET) – תחרות עבור חתולים לא גזעיים מעוקרים – איננה לקראת תואר.

ניתן להבחין מיד כי העובדה שחתולים לא גזעיים אינם מתחרים ב CFA לקראת תואר היא אחד ההבדלים המשמעותיים בין שיטת תחרות זו לשיטת TICA.

אופן השיפוט בזירה

מבחינת אופן השיפוט הטכני בזירה, דומה אופן השיפוט ב CFA לאופן השיפוט ב TICA. החתולים נקראים על ידי הפקיד מנהל הזירה לפי מספריהם, מוכנסים לכלובים שמאחורי השופט, ומוצאים על ידו בזריזות לשיפוט מהיר אחד אחד.

גם בשיטת שיפוט זו השופט אינו ממלא דו"ח על כל חתול, אלא מניח סרטים על כלובי החתולים המציינים את תוצאות השיפוט שלו.

אחד ההבדלים המרכזיים בין CFA ל TICA הוא צבעי הסרטים השונים ומשמעותם.

חשוב להזכיר כי ב -CFA החתולים מחולקים בשיפוט לא רק לפי הצבע שלהם והגזע אלא לפי גזע, צבע, ומין. כלומר בשלב הראשון משווה השופט בין כל החתולים באותו גזע צבע ומין, לאחר מכן הוא משווה בין הזכר לנקבה מאותו גזע וצבע, ולבסוף הוא משווה בין חתולי הגזע כולו. בגזעים מסוימים (כגון הפרסיים) חטיבות הצבעים השונים נשפטות כאילו היו  גזעים נפרדים.

בתערוכות CFA יכול השופט להניח על כלוב החתול עד 4 סרטים שונים! להלן צבעי הסרטים השונים לפי שלבי השיפוט.

סרטי הטוב בצבע ובמין:

 • כחול – החתול הטוב בצבע בגזע ובמין שלו
 • אדום – מקום שני בצבע בגזע ובמין
 • צהוב – מקום שלישי בצבע בגזע ובמין

סרטי השוואה בין המינים:

 • שחור – סרט הניתן לחתול הטוב בגזע ובצבע (בבחירה שבין הזכר לנקבה הטובים ביותר)
 • לבן – סרט הניתן למקום השני בגזע ובצבע (בבחירה שבין הזכר לנקבה)

סרטי הטוב בגזע/חטיבה:

 • חום – סרט הניתן לחתול הטוב בגזע כולו (או בחטיבת הצבע במקרה של פרסיים)
 • כתום – סרט הניתן למקום השני בגזע כולו (או בחטיבת הצבע במקרה של פרסיים)

סרט האלוף הטוב ביותר:

 • סגול – סרט זה מוענק רק לחתולים המתחרים לקראת התואר רב-אלוף (גראנד צ'מפיון GC). סרט זה מציין חתול שהוא כביכול האלוף הטוב ביותר בגזע שלו – למרות שמתחרים אליו גם חתולים שעדיין אינם אלופים (גם OPENS ןגם CH – כל עוד לא נפסלו בזירה).

בהחלט ייתכן מצב שבו בסרט הסגול של האלוף הטוב בגזע יינתן לחתול אחד, בעוד הסרט החום המציין את החתול הטוב ביותר בגזע כולו יינתן לחתול אחר, שכן החתול האחר יכול להיות כבר רב-אלוף (GC) ולכן הוא אינו חלק מתחרות האלופים.

גם ב CFA מומלץ מאד לרשום על דף את צבעי הסרטים שהונחו על כלוב החתול שלכם, גם לצורך תיעוד וגם לצורך חישוב הנקודות לתואר. אם כי חשוב לדעת כי ב CFA רק הסרט הסגול טומן בחובו נקודות לתואר (לקראת רב-אלוף). שאר הצבעים מראים על דירוג החתול בצבע, במין ובגזע, והסרטים הכתום והחום מכילים בתוכם "נקודות תערוכה" (סוג של נקודות שיוסבר במאמר על צבירת הנקודות).

סרט אדום לבן – עבור חתולי הבית:

 • בתחרות חתולי הבית יחולקו סרטים בצבע אדום-לבן בלבד לחתולים הטובים ביותר מאותו הצבע ואורך פרווה.

דירוג האלופים בתוך התחרויות

בתערוכות TICA השלב הבא אחרי הדירוג הבסיסי של החתולים הוא הגמר הגדול של כל שופט. אך לא כך הוא בתערוכות CFA.

בתערוכות CFA מבצע השופט בדרך כלל דירוג אחד נוסף לפני הגמר הגדול, דירוג שבין האלופים בזירה בתחרות הבוגרים הלא מעוקרים, ודירוג בין האלופים המעוקרים בזירה בתחרות הבוגרים המעוקרים.

השופט מעניק רוזטה לאלוף הטוב ביותר מכל הגזעים, לאלוף השני מכל הגזעים ולאלוף השלישי מכל הגזעים.

כמו כן הוא מעניק רוזטה לאלוף ארוך הפרווה הטוב ביותר, לאלוף קצר הפרווה הטוב ביותר, וגם לאלוף השני והשלישי בקבוצות השיער.

פרסי האלופים הטובים בזירה חשובים מאד לחתולים המתחרים לקראת התואר רב-אלוף (גראנד צ'מפיון) שכן כל זכייה כזאת טומנת בחובה נקודות רבות לקראת התואר. במידה וחתולכם זכה בפרס כזה אנא רשמו זאת לצורך חישוב הנקודות בהן זכה לקראת התואר. אופן חישוב הנקודות עצמו יפורט במאמר נפרד. היות ורבי האלופים (Grand Chamions) אינם משתתפים בתחרות שבין האלופים, הדבר מאפשר בזכייה משמעותית בנקודות, גם אם התערוכה עשירה ברבי אלופים שתופסים את רוב מקומות עשרת הגדולים של השופט.

גמר עשרת הגדולים

בכל זירה יעניק השופט פרסים מ 10 ועד המקום הראשון לחתולים הטובים ביותר בכל אחת מהתחרויות (בוגרים לא מעוקרים, בוגרים מעוקרים, גורים, וחתולי בית).

גם פרסים אלה חשובים מאד בתחרות הבוגרים המעוקרים והלא מעוקרים שכן הם טומנים בחובם נקודות רבות לחתולים המתחרים לקראת התואר רב-אלוף (גראנד צ'מפיון).

פורמט תערוכה מיוחד SSP

בשנים האחרונות נוצר והותר ב CFA פורמט תערוכה מיוחד המכונה Special Specialty (ובקיצור SSP). בפורמט זה, מלבד גמר האלופים וגמר עשרת הגדולים, מבצע השופט גם גמר עשרת הגדולים בקטגוריית ארוכי השיער ובקטגוריית קצרי השיער בנפרד, לפני שהוא עורך את גמר עשרת הגדולים הכללי שלו. פורמט זה אינו נערך תמיד, והמועדון צריך לקבל אישור מיוחד לקיימו. אך כאשר הוא מתקיים למספר רב יותר של חתולים ישנה הזדמנות לזכות בנקודות, שכן גם חתולים שמגיעים ל 10 הגדולים רק בארוכי השיער או קצרי השיער ואינם ממשיכים הלאה לגמר עשרת הגדולים הכללי זוכים בנקודות רבות לתואר.

פרסים לכוכבי התערוכה

הנהלת התערוכה רשאית להעניק פרסים לחתולים שזכו במספר הנקודות המצטבר הגבוה ביותר בכל זירות התערוכה. לרוב מחולקים הפרסים לבוגר הלא מעוקר בעל הניקוד הגבוה ביותר, לבוגר המעוקר בעל הניקוד הגבוה ביותר ולגור בעל הניקוד הגבוה ביותר.

פרסים אלה אינם טומנים בחובם נקודות נוספות לקראת תארים, והם אות כבוד לחתולים שבאופן עקבי השיגו הישגים גבוהים בכלל הזירות.

שימו לב שבהחלט ייתכן מצב שחתול שזכה במקום הראשון בזירה אחת אך בזירות אחרות הגיע להישגים נמוכים או לא הגיע כלל לגמר עשוי להפסיד לחתול שבאופן עקבי הגיע להישגים גבוהים ברוב או בכל הזירות – אך לא דורג אפילו פעם אחת במקום הראשון עצמו. כשפי שצוין, הפרס לזוכה התערוכה כולה הוא פרס נקודות מצטבר.

בהצלחה! ונתראה בתערוכות.